г. Киев, ул. Лютеранская 3

Що таке житлове право України

zhytlove-pravo-ukrayinyЖитловим правом називають комплекс правових норм, головна функція яких полягає в регулюванні житлово-правових відносин. Учасниками суперечок можуть бути громадяни і громадські організації, які хочуть відстояти свої конституційні права. Завдяки правовому врегулюванню конфліктів, пов’язаних з вирішенням житлових питань, можна нормалізувати суспільні відносини. Інструментами врегулювання таких конфліктів служать нормативні акти, прописані в законодавчих документах. Застосовуються норми цивільного, адміністративного, земельного, господарського, сімейного та інших особливих областей права, які в сукупності утворили нове, спеціальне напрямки – житлове право.
Законодавство України виділяє предмет житлового права, їм є правові взаємовідносини між громадянами країни, які виникають в ході здійснення права кожної людини на житло (згідно зі ст. 47. КУ):

  • громадяни мають право жити в житловому приміщенні;
  • громадяни можуть використовувати житлові приміщення державного і недержавного житлового фонду;
  • управляти фондом житла;
  • житловий фонд необхідно зберігати, дбайливо експлуатувати, проводити своєчасні ремонтні роботи;
    будувати житловий фонд;
  • розбирати житлові спори;
  • притягати до відповідальності винних, які порушили житлове законодавство.

У Конституції України зазначено, що держава зобов’язана створювати умови, які забезпечать можливість кожному громадянину країни будувати житловий будинок, купувати його у власність, брати в оренду на обумовлений термін. Частина населення, яка потребує соціального захисту, повинна бути забезпечена державою житлом безкоштовно або за плату, які вони можуть собі дозволити. Сприяти у вирішенні таких питань повинні органи місцевого самоврядування. Згідно зі статтею 47 КУ, примусове позбавлення житла можливе лише в разі позитивного рішення суду.
Правові відносини, пов’язані з вирішенням житлових питань, можуть виникати, змінюватися і припинятися щодо житлової квартири, будинку або будь-якого іншого приміщення, де може жити людина. Вони бувають досить багатогранними, велика їх частина пов’язана з розділом майна. Законодавство України регулює правові відносини відповідно до системи житлових нормативно-правових актів.

Характеристика житлового законодавства України

 

Житлові правовідносини регулюються системою нормативно-правових актів. А саме:

  • Конституцією України;
  • Житловим кодексом України;
  • Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду»;
  • Указом Президента України;
  • Постановою Кабінету Міністрів України;
  • іншими нормативно-правовими актами.

У статті 47 Конституції України закріплено право кожного громадянина країни на житло. Забезпечення цього права регулює законодавство шляхом розвитку і охорони житлового фонду країни: приватизація, розподіл площі житлового приміщення і т.д. Якщо громадянин нашої країни забезпечений житлом, яке відповідає нормам для проживання, значить його конституційне право реалізовано. У разі відсутності площі з придатними умовами для проживання, громадянин має право звернутися до відповідних служб для отримання житла безкоштовно або для знімання за доступною вартості.
Житлове законодавство регулює правовідносини, щоб:

  • кожен громадянин країни міг реалізувати своє право на житло;
  • житловий фонд використовувався правомірно;
  • зміцнити житловий фонд.

Що таке житловий фонд?

zhytlove-pravo-ukrayiny

Кожен громадянин України згідно КУ, повинен мати житло. Реалізація даного права здійснюється шляхом розвитку і охорони житлового фонду країни. Держава сприяє будівництвах кооперативного та індивідуального характеру, житлова площа розподіляться чесно, надає допомогу, пов’язану з благоустроєм житлових приміщень, забезпеченням доступною вартості для оренди і оплати комунальних послуг.
Житловий фонд України, будівлі придатні для житла, квартири в будівлях, будинки і т.д., які знаходяться в межах її кордону.
Фонд житла ділиться на:

  1. Державний. Приміщення, які є власністю України.
  2. Громадський. Житлові приміщення належать кооперативам, профспілкам і т.д.
  3. Житлово-будівельний. Приміщення та будівлі, які є власністю житлово-будівельних кооперативів.
  4. Приватний. Житло, яке належить громадянам країни.
  5. Соціального призначення. Житло, яке надають громадянам, які його потребують.

Житловий фонд не включає приміщення, які знаходяться в житлових будинках, але використовуються в якості торговельних і побутових майданчиків.

З конкретними питаннями Ви можете звернутися до фахівців по житловому праву в юридичній фірмі “Монте Луа” або замовити юридичну консультацію.

Обратный звонок